Bağkur Emekli Aylığı HesaplamaBağkur Emekli Aylığı Hesaplama 

Bağkur Emekli Aylığı Hesaplama; Bağkur emeklilik hesaplamaları üç farklı kategoriye göre hesaplanmaktadır. Buna göre 2000 yılından önceki dönem, 2000-2008 yılları arasındaki dönem ve 2008 yılı sonrası dönem olmak üzere vatandaşlar bağkurdan emekliliklerini hesaplayabilirler.

Bağkurdan emekli olabilmeniz için öncelikle 5400 prim gününü doldurmanız gerekmektedir.

Ayrıca bilinmesi gereken bir başka bilgi ise bağkurluların 2008 yılının Ekim ayına kadar basamak sistemine göre prim ödemiş  olmalarıdır. Yani bağkurlular 1’den 24’e kadar basamaklandırılan bir sistem üzerinden 2008 yılının ekim ayına kadar prim ödemişlerdir.

Ancak bu tarihten bu basamak sistemi kaldırılmış ve bağkurlular asgari ücret üzerinden prim ödemeye başlamışlardır.

2000yılı öncesi dönemi için bağkur emekli aylığı, hesaplama gösterge sistemine göre hesaplanır. Yani 2000 yılından önceki basamak karşılığı gösterge tablosundaki değer ile aylık bağlanma oranının çarpımına göre hesaplanır. Bu dönemde kişinin basamağı yükseldikçe gösterge tablosundaki değerde artacağından 31.12.1999 tarihindeki basamağın önemi çok büyüktür.

2000-2008 dönemi için, bağkur emekli aylığı, bu dönemin kısmı aylığı ağırlıklı ortalama ile  aylık bağlama oranının çarpımına göre hesaplanır.

2008 dönemi sonrası için ise bağkur emekli aylığı, asgari ücret üzerinden ortalama aylık kazanç ile aylık bağlama oranının çarpımına göre hesaplanır.

bağkur emekli aylığı hesaplama
bağkur emekli aylığı hesaplama

Bağkur emekli aylığınızı internet üzerinden sorgulayarak ancak ne kadar emekli maaşı alacağınıza dair bilgi sahibi olabilirsiniz. Yani bağkur emekli aylığınızın yaklaşık bir değerini öğrenebilirsiniz. Bu tahmini bir değerdir ve kesinlik arz etmez.

Sayfamızın altındaki bağlantıya tıklayarak erişebileceğiniz bağkur aylığı hesaplama uygulamasında karşınıza çıkacak sayfada sizden TC kimlik numaranız, esnaf ya da çiftçi olduğunuz ve güvenlik kodunu girmeniz istenecektir.

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak bu bilgileri girip ve “hesapla butonuna tıklayarak bağkur emekli aylığı hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

SSK emekli aylığı hesaplaması için;

http://uyg.sgk.gov.tr/WS_EMEKTAR_AYLIKGELIRHESAPLAMA4B/AylikHesaplaAction.do?dispatcherMethod=aylikHesaplaSayfaHakkında admin

Ayrıca bakınız

e-devlet ssk sorgulama

E-devlet SSK Sorgulamalar

E devlet SSK Sorgulamar:  Gelişen teknoloji ile  sosyal güvenlik alanında da  son yıllarda bir çok ...

Bir Cevap Yazın