DOĞUM BORÇLANMASI NASIL YAPILIRDoğum Borçlanması Esasları

Öncelikle belirtirsek ,doğumdan önce 4-1(a) kapsamında sigortalı olmayanlar borçlanma yapamayacaklar. Bu da şunu gösteriyor ilk defa 4-1(a) kapsamında sigortalı olmadan önce yapılan doğum için borçlanma yapmak mümkün olmayacaktır.

Doğumdan önceki son sigortalılığı 4-1(a) kapsamında olan kadınlar doğum borçlanması yapabilir. 1 Ekim 2008 tarihinden önce isteğe bağlı SSK sigortalısı olanlar doğum borçlanması yapabilir. Fakat 1 Ekim 2008 sonrası isteğe bağlı sigortalıları 4-1(b) kapsamında olduklarından doğum borçlanması yapamazlar.(Burada en önemli ayrıntı 1.10.2008 öncesi isteğe bağlı prim ödeyerek devam edenler hariçtir.)

Doğumdan önce son sigortalılık türünün 4-1(b Bağ-Kur )veya 4-1(c Emekli Sandığı) olması halinde doğum borçlanması yapılamayacağı gibi 2925 sayılı Kanun’a tabi tarım sigortalıları da doğum borçlanması yapamazlar.

Doğum borçlanması en çok iki çocukla sınırlı ve en fazla 1440 gün kazanılabilinir.

Doğum borçlanması talebi kabul edilen kadın sigortalının iki yıllık borçlanma süresi içinde zorunlu sigortalı hizmetlerinin olması halinde zorunlu sigortalılık süreleri borçlanma sürelerinden düşer.

Doğum borçlanması yapmak isteyen bayanlarda 18 yaş sınırlaması aranmıyor. Dolayısıyla 18 yaşından küçük kadınlar da doğuma dayalı olarak doğum borçlanması yapabiliyor.

3308 sayılı Kanun gereği Çıraklığı yada Stajyerliği nedeniyle 506 sayılı Kanun kapsamında tescili yapılan ve daha sonrasında doğum yapan kadınlar bu dönemlerde kısa vadeli sigorta primi ödediklerinden dolayı doğum borçlanması yapabiliyor.

Doğumdan önceki son sigortalılık statüsünün 506 sayılı Kanun’un geçici 20. maddesi kapsamındaki Banka,Borsa,Ticaret Odalarından emekli sandıklarına tabi olması halinde, SGK uygulamasına göre doğum borçlanması yapma hakkı verilmemektedir.

Doğum borçlanmaları, borçlanma yapan sigortalının en son sigortalılık statüsüne göre değerlendiriliyor.
Hatalı Doğum Borçlanması paranızı SGK İl yada SGM müracaat ederek geri alabileceksiniz.

 

Borçlanma_Talep_Dilekçesi

 Hakkında admin

Ayrıca bakınız

rapor

Evde Çalışan Kadınların Sigortası

Evde Çalışan Kadınların Sigortası  10 GÜNDEN FAZLA ÇALIŞANLAR: Ayda 10 günden fazla çalışanlar SGK na ...

Bir Cevap Yazın