Emekli Aylığı SorgulamaEmekli Aylığı Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK‘dan emekli olan kişiler Emekli Aylığı Sorgulama İçin  Tc kimlik numarasını girerek sorgulama yapabilirler ve ne kadar maaş aldıklarını öğrenebilirler.

Öncelikle olarak size sgk.gov.tr üzerinden yani SGK’nın resmi web sitesi üzerinden bu işlemleri yapmanızı tavsiye ediyoruz fakat bazı durumlarda SGK’nın web sitesinde yaşanan teknik sorunlardan dolayı aksaklıklar meydana gelebiliyor işte bu durumda e-Devlet sistemine giriş yaparak da işlemleri yapabilirsiniz.

Emekli olan kişiler 4A(sigortalı), 4b(bağkurlu) ve 4C(emekli sandığı) statülerine göre sorgulamalarını gerçekleştirebilirler.

SGK’dan Sorgulama

emekli aylığı sorgulama
emekli aylığı sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’dan yapabileceğiniz her işlem için öncelikle yazımızın altındaki bağlantıya tıklayıp açılan sayfada uyruğunuzu seçtikten sonra fotoğrafta da görülen bilgileri girerek sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

İnternet adresine tıkladığınızda sizden TC kimlik numaranız, il, Doğum Yılı, Cilt numarası ve güvenlik kodu bilgilerinizi girmeniz istenecek.

Bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra “Bilgileri Sorgula” butonuna tıkladığınızda artık emekli maaşınızı sorgulayabilceksiniz.

https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/LogOut.action

 

4A Sigortalı SSK  Emekli Aylığı

SSK devredilen yeni adıyla 4A bendi SGK kurumunda emekli maaşı sorgulama işleminizi yapabilmek için yazımızın altındaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. Açılan sayfada uyruk bilginizi girmelisiniz. T.C. uyruklu iseniz emekli maaşı sorgulama işleminiz için, T.C. kimlik numaranızı, nüfusa kayıtlı olduğunu ili, doğum tarihinizi, cilt numaranızı ve güvenlik kodunu girip “Bilgileri Sorgula” butonuna tıklayınız. Ekranınızda fotoğraftaki görüntü olacaktır.

4 a ssk emekli aylığı sorgulama

 

Fotoğrafta da görüldüğü gibi kırmızı yuvarlak içerisinde gösterilen  “Emekli” butonuna tıklayınız ve daha sonra “4A Emekli Aylığı” butonuna tıklayınız.

Artık emekli maaşınızın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ancak “Kayıt Bulunamadı” yazısı çıkması henüz emekli maaşınızın bağlanmadığını gösterir.

4A emekli aylığınızı öğrenmek için alttaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/EmekliAylikBilgisi4A.action

 

4B Bağkurlu Emekli Aylığı Sorgulama

BAĞ-KUR yeni adıyla 4B bendi emekli maaşı sorgulama işleminiz için yazımızın altındaki bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır. Açılan sayfada öncelikli olarak uyruk bilginizi seçip T.C. kimlik numaranızı, nüfusa kayıtlı olduğunu ili, doğum tarihinizi, cilt numaranızı ve güvenlik kodunu doğru girdikten sonra “Bilgileri Sorgula” butonuna tıklayınız.

bağkur emekli aylığı sorgulama
bağkur emekli aylığı sorgulama

 

Sisteme giriş yaptıktan sonra fotoğraftaki gibi “Emekli” sekmesinden “4B Emekli Aylığı” seçeneğine tıklayarak 4B bağkur emekli aylığınızı öğrenebilirsiniz. Ancak “Kayıt Bulunamadı” yazısı çıkması henüz emekli maaşınızın bağlanmadığını gösterir.

Bunun için alttaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/EmekliAylikBilgisi4B.action

 

4C Memur Emekli Sandığı Aylığı Sorgulama

Emekli Sandığı yeni adıyla 4C emekli maaşı sorgulama işleminiz için yazımızın altındaki bağlantıya tıklamalısınız. T.C. uyruklu iseniz emekli maaşı sorgulama işleminiz için, T.C. kimlik numaranızı, nüfusa kayıtlı olduğunu ili, doğum tarihinizi, cilt numaranızı ve güvenlik kodunu giriniz. Yabancı uyruklu iseniz emekli maaşı sorgulama işleminiz için T.C. kimlik numaranızı, ikamet tezkere numaranızı, doğum tarihinizi ve güvenlik kodunu girip “Bilgileri Sorgula” butonuna tıklayınız. Ekranınızda fotoğraftaki görüntü olacaktır.

memur emekli aylığı sorgulama
memur emekli aylığı sorgulama

 

 

Fotoğrafta da görülen kırmızı yuvarlak içindeki  “Emekli” sekmesinden “4C Emekli Aylığı” seçeneğine tıklayarak 4C emekli sandığına bağlı emekli aylığınızı öğrenebilirsiniz. Ancak “Kayıt Bulunamadı” yazısı çıkması henüz emekli maaşınızın bağlanmadığını gösterir. Bunun için alttaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/EmekliAylikBilgisi4C.action

E-Devletten Sorgulama

Emekli maaşınızı SGK’dan sorgulayabildiğiniz gibi e-devlet üzerinden de bu sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet sistemine yazımızın altındaki bağlantıya tıklayarak ulaştığınızda ekranda sizden istenilen TC Kimlik No ve e-Devlet Şifre’nizi giriyorsunuz. Eğer hala e-devlet şifreniz yoksa  E-devlet şifrenizi size en yakın PTT adresinden nüfus cüzdanınızla şahsen başvurarak 2 TL karşılığında alabilirsiniz. e-devlet şifresini kaybeder ya da unutursanız tekrardan aynı işlemleri yapmalısınız, her yeni şifre talebi için 4 TL ödeyeceksiniz.

E-devlet şifrenizi edindikten sonra sizde e-devletten birçok işlem gerçekleştirebilirsiniz.

 

Sisteme giriş yaptığınızda sayfanın üstünde bulunan ve fotoğrafta da kırmızı yuvarlak içerisinde gösterilen “e-Hizmetler” butonuna tıklayınız.

e devlet emekli aylığı
e devlet emekli aylığı

 

Sonrasında ise sol tarafta bulunan harf listesinden “S”” harfine tıklayınız.

e-devlet emekli

“Sosyal Güvenli Kurumu” başlığı altındaki hizmetlerden fotoğrafta da gösterildiği gibi statünüze göre emekli aylığınızı öğrenebilirsiniz.                                                      4A’lı iseniz yani sigortadan emekli olduysanız “4A Emekli Aylık Bilgisi” ne,

4B’li iseniz yani bağkurdan emekli olduysanız “4B Emekli Aylık Bilgisi” ne,

4C’li iseniz yani emekli sandığından emekli olduysanız “4C Emekli Aylık Bilgisi” ne tıklayarak emekli maaşınızı öğrenebilirsiniz. Alttaki bağlantılardan size uygun olanı tıklayabilirsiniz.

4A’dan yani sigortadan emekli olduysanız

https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi

4B’den yani bağkurdan emekli olduysanız

https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi

4C’den yani emekli sandığından emekli olduysanız

https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi

 

 Hakkında admin

Ayrıca bakınız

e-devlet ssk sorgulama

E-devlet SSK Sorgulamalar

E devlet SSK Sorgulamar:  Gelişen teknoloji ile  sosyal güvenlik alanında da  son yıllarda bir çok ...

Bir Cevap Yazın