Evde Çalışan Kadınların SigortasıEvde Çalışan Kadınların Sigortası 

10 GÜNDEN FAZLA ÇALIŞANLAR: Ayda 10 günden fazla çalışanlar SGK na bir kez aldıkları ücret üzerinden bildirim yapılacak ve SGK mu bu bildirilen ücretin % 32.5 oranında primini hesaplayıp işverenin ödeyeceği primi belirleyecektir. Örneğin her ay 30 gün çalışan bir ev hizmetliniz varsa ve ayda 1300 TL ödüyorsanız, 1300TL*%32.5=422 TL aylık SGK na prim ödemeniz gerekecektir. İlk defa giriş yaptığınız çalışanı bildirdiğiniz gün SGK na İşveren olarak banka hesabınızı da bildirirseniz her ay otomatik olarak bu prim banka hesabınızdan SGK nun hesabına aktarılacak. Yani Banka aracılığı ile yaptığınız telefon elektrik su otomatik ödeme talimatından bir farkı kalmayacaktır. Ne zaman ki yanınızdaki ev hizmetlerinde çalışan kişi işten ayrıldı yine e-devlet üzerinden çıkışını yaparak bankadan otomatik prim tutarının ödenmesini durdurabilirsiniz.

10 GÜNDEN AZ ÇALIŞANLAR : Ayda 10 günden az çalışanlar yine SGK na e devlet üzerinden işverenlerince bir formla bildirilecek ve arkasından her ay kaç gün çalışacağı ve ne kadar maaş alacağını da forma eklerlerse her ay yine bankadan otomatik ödeme şeklinde işverenin banka hesabından SGK hesabına aktarılacaktır.10 günden az çalışanınız için ödeyeceğiniz prim bu defa %2 olacaktır. Bu prim içinde sadece iş kazası ve meslek hastalığı primini bulunduracak ve emeklilik için çalışanınıza hiçbir fayda getirmeyecektir. Örneğin Ayda 9 gün çalışanınız varsa ve 9 gün için 700 TL ödüyorsanız 700*%2=14 Lira aylık prim işverenin hesabından SGK hesaplarına her ay düzenli olarak aktarılacaktır. Yine çalışan yanınızdan ayrıldığında e-devlet üzerinden form doldurarak ödediğiniz primi durdurabileceksiniz.

Her ay sadece birkaç gün gündelikçi olarak çalışıyorsanız ve bu çalışma gelir düzenli değilse 1 ay içinde sigortalı gözükmediğiniz günler için devlete Genel Sağlık sigortası primi borcunuz çıkacaktır.

Yine yetim maaşı gibi bir başkasından maaş alıyorsanız çalıştığınız için bu maaştan da vazgeçmeniz gerekecektir.

SGK HİZMET DÖKÜMÜHakkında admin

Ayrıca bakınız

saglık

Sağlıktan Yararlanabiliyor Muyum

Sağlıktan Yararlanabiliyor Muyum  Sağlıktan Yararlanabiliyor Muyum?  Ülkemizde devlet tarafından sağlanan birçok sağlık güvencesi yöntemi mevcuttur. ...

Bir Cevap Yazın