RAPOR PARASI SORGULAMARapor Parası Sorgulama

Rapor Parası Nedir?

Sigortalının iş kazası geçirmesi, meslek hastalığına tutulması veyahut hastalık ve analık hallerinde, Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulu raporlarında belirtilen istirahat süresince geçici olarak çalışamama hali nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödenen miktara rapor parası denilmektedir.

Bu sistem sayesinde raporlu geçirilen günlerde gelir kaybının önlenmesine ve mağduriyetlerin yaşanmaması amaçlanmıştır.

Güvenlik Kurumu alınan raporlardan iki gün kesinti yapmaktadır. Bu nedenle SSK rapor parasının ödenen gün sayısı en az üç gün olmalıdır.

Rapor Parası Nasıl Alınır?

Sgk rapor parası alınan raporla alakalı belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumuna ulaşmasından sonra kurum tarafından yapılan incelemeden sonra geçici iş göremezlik ödeneği ödemesini sosyal güvenlik kurumu PTT şubelerine veya Ziraat Bankasına yatırır.

Nasıl Sorgulanır?

SSK rapor parası sorgulamanızı için  raporla ilgili olan gerekli bilgi ve belgelerin SGK’ya ulaştıktan sonra sonra yapabilirsiniz.

SGK Rapor parası sorgulamasını e-Devlet şifreniz varsa sorgulama işlemini sisteme size özel şifrenizle giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Eğer yoksa kimliğinizle herhangi bir PTT şubesinden 2TL karşılığında e-devlet şifrenizi edinebilir ve devletle ilgili birçok işleminizi e-devletten gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca SGK’nın web sayfası üzerinden kimlik bilgilerinizi girerek rapor parası sorgulama işlemlerini şifresiz gerçekleştirebilirsiniz.

SGK’dan Sorgulama

SSK rapor parası sorgulamanızı  Sosyal Güvenlik Kurumu’nun web sayfasından kimlik bilgilerinizi girerek gerçekleştirebilirsiniz.

ssk rapor parası sorgulama
ssk rapor parası sorgulama

Yandaki görüntüde görüldüğü gibi SGK’nın İnternet adresine tıkladığınızda sizden TC kimlik numaranız, il, Doğum Yılı, Cilt numarası ve güvenlik kodu bilgilerinizi girmeniz istenecek.

 

Bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra “Bilgileri Sorgula” butonuna tıkladığınızda ekranınıza alttaki görüntü gelecektir.

 

Bu görüntüde de açıkça gösterildiği gibi sayanın üst kısmında siyah yuvarlak içerisindeki  “ÖDEME” butonuna tıklamanız gerekecektir.

Altındaki seçeneklerden ise “Geçici İş Göremezlik Ödeme Görme 4A-4B” yazılı butona tıklayarak rapor bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz.

Rapor bilgilerinizi sorgulamak için alttaki bağlantıya tıklamanız gerekecektir.

SSK RAPOR PARASI SORGULAMA

E-Devlet ile Rapor Parası Sorgulama

E-Devlet Sorgulama ekranında TC Kimlik No ve e-Devlet Şifre‘nizi giriyorsunuz. Eğer hala e-devlet şifreniz yoksa  E-devlet şifrenizi size en yakın PTT adresinden nüfus cüzdanınızla şahsen başvurarak 2 TL karşılığında alabilirsiniz. e-Devlet şifresini kaybeder ya da unutursanız tekrardan aynı işlemleri yapmalısınız, her yeni şifre talebi için 4 TL ödeyeceksiniz.

E-devlet şifrenizi edindikten sonra sizde e-devletten birçok işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Yazının altında bulunan bağlantıya tıkladığınızda yandaki görüntü karşınıza çıkacak ve görüldüğü gibi T.C. kimlik numarası ile e-devlet şifreniz girdikten sonra “gönder” butonuna tıklayarak sisteme giriş yapabileceksiniz.

 

e devlet ssk rapor parası
e devlet ssk rapor parası

E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra alttaki görüntüde siyah yuvarlakta gösterilen arama butonuna “işgöremezlik” yazıp aratabilirsiniz.

 

Ve kırmızı dikdörtgendeki gibi çıkan sonuca tıkladığınızda rapor durumunuzu inceleyebilirsiniz.

Dilerseniz sisteme giriş yaptıktan sonra alttaki bağlantıya tıklayarak da arama yapmaya gerek kalmadan rapor paranızın ödemesini direkt görebilirsiniz

E DEVLET RAPOR PARASI SORGULAMA


Hakkında admin

Ayrıca bakınız

e-devlet ssk sorgulama

E-devlet SSK Sorgulamalar

E devlet SSK Sorgulamar:  Gelişen teknoloji ile  sosyal güvenlik alanında da  son yıllarda bir çok ...

Bir Cevap Yazın