Sağlıktan Yararlanabiliyor MuyumSağlıktan Yararlanabiliyor Muyum 

Sağlıktan Yararlanabiliyor Muyum?  Ülkemizde devlet tarafından sağlanan birçok sağlık güvencesi yöntemi mevcuttur. Çalışanlar için SSK Bağkur veya emekli sandığı yararlanabilecekleri sağlık güvencelerindendir. 18 yaşından küçük olanlar ise sadece TC kimlikleriyle sağlık kuruluşlarını gittiklerinde ücretsiz sağlıktan yararlanabilirler. Ayrıca 18 yaşından büyük olan ve öğrenim hayatına devam eden üniversite öğrencileri de anne veya babalarının sağlık güvenceleri varsa anne veya babalarının üzerinden sağlıktan yararlanabilirler. Bunun yanı sıra maddi durumu yeterli olmayan vatandaşlar da yeşilkart uygulaması ile sağlıktan yararlanabilirler.

Hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar için 2011 yılından itibaren uygulanmaya başlayan Genel Sağlık Sigortası ile ülkemizde her vatandaşın sağlıktan yararlanabilmesi amaçlanmıştır ve 18 yaşından büyük olan ve sosyal güvenceleri de olmayan vatandaşlar GSS ile sağlıktan yararlanabilmektedirler.

Sağlıktan Yararlanabiliyor Muyum
Sağlıktan Yararlanabiliyor Muyum

Ancak sağlıktan yararlanabilmek için yerine getirilmesi gereken şartlar vardır. SSK’lıların sağlıktan yararlanabilmeleri için işe giriş tarihinin üzerinden belli bir süre geçmesi gerekir ve işten çıkış tarihinden sonra da belirli bir süre sağlıktan yaralanabilmektedirler. Bağkurlular ve genel sağlık sigortalılar ise sağlıktan yararlanabilmek için prim borçlarını ödemeliler. Buna benzer durumlardan dolayı vatandaşlar sağlıktan yararlanıp yararlanamadıklarını internet üzerinden sorgulayabilirler.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nın web sayfasından “provizyon sorgulama” adı altında vatandaşlar sağlıktan yararlanıp yararlanamadıkları sorgulayabilirler.

Yazımızın altındaki bağlantıdan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun web sayfasına ulaştıktan sonra TC kimlik no, doğum ili, doğum yılı, cilt numarası ile güvenlik kodunu girip “Bilgileri Sorgula” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Açılan sayfada üstteki “Provizyon” yazısına tıklayıp tarih seçimini de yaptıktan sonra bilgilerinizi gösteren bir sayfa açılacaktır.

Sayfanın en altında “Sorgu Sonucu” kısmından sağlıktan yararlanıp yararlanamadıklarını öğrenebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nın web sayfası için

https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/LogOut.actionHakkında admin

Ayrıca bakınız

e-devlet ssk sorgulama

E-devlet SSK Sorgulamalar

E devlet SSK Sorgulamar:  Gelişen teknoloji ile  sosyal güvenlik alanında da  son yıllarda bir çok ...

Bir Cevap Yazın