Ssk Primlerim Ödeniyor Mu?Ssk Primlerim Ödeniyor Mu?

SSK Primlerim Ödeniyor Mu? Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)  4A kapsamında çalışan yani eski adıyla SSK’lı vatandaşların yatırılan sigorta primlerini internet üzerinden sorgulayabilmelerini sağlamaktadır.

Ayrıca SSK primlerinin ödenip ödenmediğini sorgulamak isteyen 4A kapsamındaki vatandaşlar e-devlet sistemini de kullanabilmektedir.

Ancak SSK primlerinin ödenip ödenmediği kontrol edilirken dikkat edilmesi gereken bir husus var.

Yatırılan SSK primlerinin belirli bir süre sonunda sistemde gözükmesidir. Daha doğrusu 4A kapsamında çalışan bir kişi çalıştığı aydaki yatırılan SSK primini o ay göremez ve ancak bir sonraki ay görebilmektedir.

Ayrıca yeni bir işe başlamış olan 4A’lı bir çalışan sigorta girişinin yapılıp yapılmadığını hemen göremeyebilir. Çünkü işverenin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda ödeme ve bildirimler çalıştığınız ayı takip eden ayın 20-25’i gibi verilir. Dolayısıyla işveren ayın 1’inde işe başlamış olan bir çalışanının bildirimlerini bir sonraki ayın sonlarına doğru yapabilme süresi vardır.

ssk primlerim ödeniyor mu
ssk primlerim ödeniyor mu

SSK primlerinin ödenip ödenmediğini SGK’nın resmi web sayfasından öğrenebilmeniz için yazımızın altında bulunan bağlantıya tıklayarak T.C. kimlik numarası, doğum ili, doğum yılı, kimliğinizin arkasında bulunan cilt numarası ve güvenlik kodunu doğru girip “Bilgileri Sorgula” yazısına tıklamanız gerekmektedir. Açılacak olan sayfada üstte bulunan “HİZMET” sekmesinden  “4A Hizmet Bilgisi” tıklayarak SSK primlerinizin ödeme bilgilerine ulaşabilirsiniz.

SSK primlerinizin kontrolünü e-devletten sağlamak istiyorsanız yine yazımızın altındaki bağlantıdan bu sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak SSK primlerinizin sorgulamasını yapabilmeniz için önce sisteme giriş yapmanız gerekecektir. Aşağıdaki bağlantıya tıkladığınızda açılacak olan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girmeniz durumunda “4A Hizmet Dökümü” adı altında SSK primlerinizin ödenip ödenmediğini kontrol edebilirsiniz.

Eğer hala e-devlet şifrenize sahip değilseniz herhangi bir PTT şubesinden nüfus kimliğiniz ile 2TL karşılığında e-devlet şifrenizi edinebilirsiniz.

 

SSK primlerinin ödenip ödenmediğini ESGM’den sorgulamak için:

https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/HizmetDokumu4A.action

SSK primlerinin ödenip ödenmediğini e-devletten sorgulamak için:

https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumuHakkında admin

Ayrıca bakınız

e-devlet ssk sorgulama

E-devlet SSK Sorgulamalar

E devlet SSK Sorgulamar:  Gelişen teknoloji ile  sosyal güvenlik alanında da  son yıllarda bir çok ...

Bir Cevap Yazın